21 Nisan 2013 Pazar

Tek Mekanda Geçen Sürükleyici Filmler

        Sadece tek mekan kullanarak sürükleyici bir film ortaya çıkaran yönetmen ve senaristlere saygı duymamak imkansız. Tek mekan kullanarak ortaya sürükleyici bir film çıkarmak zor iş. Bunu başarmak için yönetmenin ve senaristin elindeki tek koz ise yaratıcılık. İşte tek mekanda geçmesine rağmen bu yaratıcılığın fazlasıyla sergilendiği filmlerden birkaçını sizlerle paylaşmak istedik.

                                                                                                


Cube 1997


Küp serisinin ilk ve muhtemelen de en iyi filmi. "Testere" serisine ilham kaynağı olması ise filmin önemli bir özelliği. Filmin çıkış noktası gayet ilginç ve izleyicisini ekrana bağlamayı başarıyor.


IMDb: 7.4


Das Experiment / Deney (2001)


     
"Deney" filmi insan psikolojisini çok iyi irdeliyor. İyi bir insan olduğunu mu iddia ediyorsun ? Peki eline kötülük yapma şansı verildiğin de yine "iyi" bir insan olarak kalabilecek misin ?

                                                                     


IMDb: 7.8


127 Hours / 127 Saat (2010)


    
Öncelikle belirtmeliyiz ki film gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanmış. Kayalıklarda sıkışıp kalan bir dağcının 5 gün boyunca verdiği yaşam mücadelesine tanıklık edeceksiniz. Film hayata dair mesajını vermeyi de ihmal etmiyor.

                                                               

IMDb: 7.712 Angry Men / 12 Kızgın Adam (1957)


Tek mekanda geçen filmler listesi yaparken "12 Kızgın Adam" filmine yer vermeden olmaz tabii ki. Siyah beyaz olması ve tek mekanda geçmesi sizi yanıltmasın. Özellikle "ön yargı" üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri.

                                                               

IMDb: 8.9
Rear Window / Arka Pencere (1954)Elbette büyük usta Hitchcock olmazsa olmazlarımızdan. Biz bu liste için "Rear Window" filmini seçtik ama yönetmenin "Lifeboat", "Rope", ve "Dial M for Murder" filmleri de yine tek mekanda geçen harika filmler.


IMDb: 8.7
Sleuth (1972)

 

Sadece Micheal Caine'in harika oyunculuğu için bile izlenmeye değer bir film. Filmin 2007 yılında çekilen versiyonunda da Micheal Caine oynuyor ama bizim favorimiz 1972 yapımı olan film.

                                          

IMDb: 8.1La Habitacion de Fermat / Kapan (2007)Bir bulmacayı çözmek için birbirini hiç tanımayan 4 matematikçi sırlarla dolu bir mekana davet edilir. Bulmacanın çözülememesi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu filmi bir anlamda "Cube" serisinin matematik içereni olarakta düşünebilirsiniz

               

IMDb: 6.7


El Metodo (2005)


Daha önce film yorumları kısmında bu filmi sizlerle paylaşmıştık. Filmin konusu iş başvurusunda bulunun bir grup adayın başına gelenler hakkında.
Son kısmı biraz daha iyi olsa unutulmaz filmlerden biri olacaktı.

             

IMDb: 7.4Exam / Sınav (2009)


Listemizde yer alan son film ise aslında "El Metodo"nun Hollywood uyarlaması. Her ne kadar bir uyarlama olsa da filmde yenilikler de mevcut. Bu sefer iş başvurusunda bulunan 8 aday var ve önlerinde sadece 80 dakikalık bir süre var.

                      

IMDb: 6.8Arınma Gecesi (2013)Arınma Gecesi için çok iyi bir tek mekan filmi demek zor ama tek mekanda geçtiğini en az hissettiren filmlerden biri. Hikayenin başlangıç noktasının çok özgün bir fikre dayanıyor olması da filmin bir diğer artısı. Elinizde alternatif bir film olmadığında düşünülebilir.


(IMDb Puanı: 5.5)

2 yorum:

  1. Liste harika olmuş ama Telefon Kulübesi gibi birçok tek mekan filmi eksik

    YanıtlaSil
  2. Eksik filmlerin olduğunun biz de farkındayız. En kısa zamanda Tek Mekanda Geçen Filmler ile ilgi yeni bir tavsiye listesi hazırlayacağız :)

    YanıtlaSil